Pretekárska História Značky Castrol

Úvod

Naša pretekárska história

História vášne pre pretekanie v spoločnosti Castrol

Castrol je neustále na špičke motocyklových pretekov od obdobia, kedy sa tento šport začiatkom 20.storočia objavil na scéne.

Naše dlhodobé technické partnerstvo s výrobcami motocyklov a využívanie vrcholových motocyklových súťaží na účely testovania, je veľmi dôležitou súčasťou nášho nikdy nekončiaceho vývoja kvalitných produktov ako pre súťažiacich jazdcov, tak aj pre nadšencov a motorkárov na celom svete.

Úspechy značky Castrol v motocyklových pretekoch sa datujú od samotných začiatkov pretekania na Isle of Man TT v roku 1907 až po motorky, ktoré súťažia v súčasných výkonnostných sériách MotoGP.

V 20. a 30. rokoch tento šport získaval popularitu po celej Európe, ale 2. svetová vojna znamenala prerušenie oficiálnych pretekov. K ich obnoveniu došlo až v roku 1949, kedy vznikli nové majstrovstvá sveta. Po celý tento čas však Castrol zostával v samotnom srdci motocyklových pretekov a medzi rokmi 1922 a 1947 používali všetci víťazi pretekov na Isle of Man oleje Castrol.

Rýchle 50. roky

Ľutujeme, na zobrazenie tohto videa musí byť povolený JavaScript.

Načítava sa video

Čakajte

1950

50. roky sú považované za „zlatý vek“ motocyklových pretekov, kedy latku naštartovali tímy Norton a Gilera, pričom oba používali oleje značky Castrol.

1957

Tím Gilera získal v polovici 50.rokov s olejmi Castrol šesť titulov v súťaži 500. Avšak ako sa blížil koniec desaťročia, boli všetky talianske továrne nútené ukončiť pretekanie, pretože nástup lacných áut zničil trh s cestnými motorkami. Výnimkou bol tím MV Agusta, ktorý sa stal celebritou vo svete motocyklového športu vďaka 139 víťazstvám vo veľkých cenách v triede 500ccm medzi rokmi 1952 a 1976.

1958

Castrol a Honda zahajujú svoje najúspešnejšie partnerstvo. Honda kontaktovala Castrol ešte pred prvým pretekom na Isle of Man v roku 1959. Honda, s využitím olejov Castrol, na prvý pokus vyhrala pohár výrobcov.

Iskrivé 60.roky

Čakajte

1960

Rovnako ako taliani predtým využívali preteky, aby ukázali prednosti svojich technológií, japonský motocyklový priemysel si začínal získavať medzinárodnú reputáciu a pretekanie bolo samozrejme dokonalým spôsobom, ako demonštrovať svoju nadvládu. Honda s olejom Castrol R30 vyhrala medzi rokmi 1959 a 1967 celkom 10 majstrovstiev medzi výrobcami a 17 svetových titulov.

1966

Vývoj a zložitosť motorov sa dostali na novú úroveň, keď začali na okruhoch pretekať na štvortaktných dvestopäťdesiatkach s otáčkami 20 000 s dvojtaktnými „štvorcovými štvorkami“. Technologické preteky sa rozbehli naplno, keď konštruktéri dostali za úlohu vyvíjať stále výkonnejšie motory s viac a viac valcami.

1968

Náklady na udržanie konkurencie schopnosti na pretekárskom okruhu si začali vyberať svoju daň na japonských značkách a v roku 1968 zostávala už len Yamaha. Taliansky tím MV Agusta využil slabšiu japonskú konkurenciu a desať rokov získaval väčšinu titulov v triede 500ccm.

Perfektné 70. roky

Čakajte

1970

Tím MV Agusta žal pretekárske úspechy so svojou hviezdou Giacomom Agostinim, ktorý sa stal vôbec najúspešnejším jazdcom v histórii majstrovstiev sveta. Agostini získal celkom 15 titulov majstra sveta, pričom 7 z nich bolo v triede 500ccm na trojvalcovom štvortakte MS Agusta.

1974

Senzáciu vyvolal prestup Agostiniho z MV Agusta do Yamahy. Tím Yamaha požiadal spoločnosť Castrol, aby vyvinula syntetický olej, ktorý by bol ešte lepší ako Castrol R a účinnejšie premazával motor, pridal výkon a pomohol riešiť klepanie motora. Výsledkom bol Castrol A747, olej, ktorý je už viac ako 30 rokov považovaný za najlepší.

1979

Po desaťročnej prestávke sa Honda vrátila na majstrovstvá sveta a značka Castrol bola zapojená do vývoja jedného z najúspešnejších motocyklov modernej doby: úžasného stroja s oválnymi piestami a ôsmimi ventilmi na valec NR500. Na žiadosť Hondy vyvinul Castrol špeciálny pretekársky olej pre motor s otáčkami 22 000. Tento stroj ovplyvnil uvažovanie technikov v Honde a vydláždil cestu pre sériu inovovaných pretekárskych motoriek Honda.

Radostné 80. roky

Čakajte

1983

Americký jazdec Freddie Spencer vyhral svetový šampionát v triede 500ccm na Honde, ktorá používala oleje Castrol. Vo svojich 21 rokoch bol najmladším jazdcom, ktorý získal tento titul, a jeho motorka - trojvalcová NS500 - bola nástupkyňou NR500, ktorú Honde pomohla vyvinúť spoločnosť Castrol.

1984

Honda sa pripojila k Suzuki a Yamahe so štvorvalcovými dvojtaktnými motormi, a vznikol dlhodobý trojstranný boj. Občas sa do čela dostali i ďalší hráči, jedným z popredných bola talianska Cagiva. Kvalita pretekov bola úžasná, ale z technického hľadiska prišlo k jednému malému pokroku. V rovnakom období boli v účinnosti zákony, ktoré obmedzovali objem emisií, proti dvojtaktom a preteky GP strácali svoju hodnotu arény, kde vznikali nové technológie pre cestné motorky.

1986

Zatiaľ čo výrobcovia a zákonodarcovia diskutovali o tom, ktorým smerom sa tento šport bude uberať, značka Castrol pokračovala v podpore niekoľkých najúspešnejších jazdcov. Napríklad v roku 1986 Venezuelčan Carlos Lavado vyhral majstrovstvá sveta so svojou Yamahou 250, ktorá používala oleje Castrol...

1989

Koncom 80. rokov výrobcovia stále hľadali spôsob, ako obnoviť väzbu medzi svojimi pretekárskymi aktivitami a každodennou výrobou cestných motocyklov. Pretekanie na veľkých cenách je nákladné, musí mať zmysel, a akokoľvek sa väčšina technológií dá vyvíjať mimo pretekárskej dráhy, výrobcovia v prostredí pretekov získavajú neoceniteľné informácie.

90. roky a ďalej

Čakajte

1993

Počas celých 90.rokov bola značka Castrol spájaná s najväčšími menami v tomto športe. Keď si Wayne Rainey prišiel v sezóne 1993 pre víťazstvo, jeho Yamaha YZR500 pretekala na oleji Castrol. Medzi ďalších významných víťazov majstrovstiev sveta, ktorí v 90.rokoch a po roku 2000 používali produkty Castrol, patril mj. John Kocinski, Colin Edwards a Sete Gibernau.

1999

Diskusie z konca 90. rokov viedli k návrhu firiem Yamaha a Honda, že by sa GP trieda 500ccm mala zmeniť na novú súťaž, ktorá by výrobcom umožnila vyvíjať nové technológie, ktoré by sa dali použiť na ceste a ktoré by udržali túto šou pri živote. Výsledkom bolo v roku 2002 oznámenie, že motocyklové preteky najvyššej triedy sa zmenia z kubatúry 500ccm, ktorá bola z definície určená iba pre dvojtakty, na kombinovanú triedu dvojtaktov 500ccm a štvortaktov 990ccm. Do konca roku 2003 zmizli všetky dvojtakty, prekonané výkonnými a jednoduchšie ovládateľnými štvortaktami.

2003

Po veľmi úspešnej a dlhodobej spolupráci s firmou Honda v súťaži World Superbikes sa Castrol vrátil k pretekom GP v roku 2003, keď pripravil špeciálne oleje Castrol Power 1 pre pretekárske stroje Honda RC211V 990ccm V5 tímu Honda Gresini.

Aj dnes je Castrol na vrchole...

...zdokonaľuje technológie pre dvojtakty so zavedením oleja Castrol XR77 pre pretekárske dvojtaktné motory, ktoré používajú bezolovnatý benzín a technológiu Castrol Power 1 pre nový druh štvortaktov.