ЗА ЛАШТУНКАМИ ТРАСИ – ПОГЛЯД З МАЙСТЕРНІ

Гонщики – це зірки, але змагання MotoGP – командний спорт. Без невтомної команди самовідданих механіків мотоцикли не дотягнуть і до воріт, але що ж насправді відбувається за лаштунками траси?
Будь-який водій буде в найкращій формі лише тоді, коли все необхідне для його поїздки теж знаходиться у найкращій формі, а для дуету гонщиків San Carlo Honda Gresini MotoGP це означає, перш за все, їх гоночні мотоцикли Honda, олива Castrol плюс неперевершена команда інженерів світового класу. То де ж усі ці складові збираються воєдино?

 Коли команда прибуває на трасу, то механіки команди Gresini - на висоті своїх вмінь, а майстерня стає центром їх всесвіту. Усе, що відбувається у майстерні під час змагань, більше нагадує театральну постановку, аніж звичайну ремонтну майстерню. Відполірованіі інструменти і бездоганно чисті робочі поверхні вилискують як галогенові лампочки на встановлених тут же на робочих стендах мотоциклах RC212V. Тут і там по території гаража розміщені стійки, на яких повно продукції Castrol: на них є все - від моторної оливи до спрею для ланцюгів chain lube racing.

При загальній площі близько 90 кв.м., стандартна майстерня для обслуговування техніки для перегонів MotoGP передбачена для розміщення чотирьох мотоциклів (перший і другий мотоцикли дял кожного з гонщиків); двох комп’ютерніихсистем; обслуговуючого персоналу до 10 механіків і достатньої кількості запасних частин, мастильних матеріалів Castrol, шин та інструментів у кількості, достатній для забезпечення потреб кожного етапу перегонів протягом вихідних днів.

Це дає змогу механікам виконувати комплекс різних завдань від замін оливи й гальмівної рідини – зазвичай використовують спеціальну оливу Castrol для перегонів і повністю синтетичну гальмівну рідину – до ремонту вилки або заміни двигуна. Під час випробувань перед настанням сезону всі чотири мотоцикли повністю перебирають і складають заново, перш ніж вони торкнуться колесами асфальту, і все це відбувається в межах майстерні.

ВАЖЛИВІСТЬ ЧІТКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

Чітка організація винятково важлива для забезпечення злагодженої й безпроблемної роботи механіків у стресових умовах під час перегонів.

«Звісно, що найважливішою річчю у майстерні MotoGP є сам мотоцикл», - пояснює головний механік команди Gresini Антоніо Хіменез. - Усе повинно бути чистим, роботи мають бути виконані бездоганно. Сам мотоцикл повинен бути бездоганним, а щоб він був таким, то й сама майстерня теж повинна бути бездоганною».

Виїжджаючи на трасу, гонщик повинен бути стовідсотково впевненим у своєму мотоциклі, а це можуть забезпечити лише механіки та майстерня. Справність і безпека мотоцикла повинні бути гарантованими, а це все починається з робочих умов для механіків».

Інструменти й різноманітні продукти – це для механіка свого роду хірургічне приладдя. Високоякісні інструменти тримають у бездоганному стані. Команда, що обслуговує гоночні екіпажі, будь-якої миті може знайти потрібний для роботи інструмент – від 2-міліметрової відкрутки до 2-кілограмового молота. А ще є спеціальне обладнання, якого ніхто, крім команди, не розпізнає – його використовують для роботи з агрегатами, виготовленими на спецзамовлення – наприклад, коробкою передач чи масляним фільтром.

А от що в інтер’єрі майстерні одразу упізнається, так це різноманітна продукція Castrol, і вона ідентична тим продуктам, що продаються у звичайних автомагазинах. Окрім іншого, це вилочна олива, силіконовий спрей і трансмісійна олива, які використовує команда San Carlo Gresini і які кожен бажаючий мотоцикліст може придбати автомагазині.

ЗАВЖДИ ОДНАКОВА

Окрім інструментів, численних наборів вологих і сухих шин та електронного обладнання, до місця проведення змагань - а їх у сезоні MotoGP проходить 18 – потрібно доставляти ще й немалий обсяг мастильних матеріалів Castrol. Щоб механіки могли належним чином сконцентруватися на своїй роботі з мотоциклами, майстерня повинна бути облаштована абсолютно однаково незалежно від її місцезнаходження у світі.

«Внутрішнє планування завжди однакове», зауважує пан Хіменез. – Кожна сторона повністю виділена під одного пілота, перший гоночний мотоцикл розміщують найближче до виїзду, а за ним – мотоцикл №2. Під лавами по обидва боки тримають ящики для інструментів, які також завжди складені в одному і тому ж порядку. Наприклад, в одному і тому ж ящику ми завжди тримаємо відсортовані за розміром найкові ключі, а в іншому – ключ з обмеженням за крутним моментом».

Є неписане правило нічого не залишати лежати просто так, якщо воно не використовується. Ви ніколи не побачите, щоб щось залишалося лежати долі, і коли працюють механіки Gresini, то навіть чистий піддон для оливи можуть дублювати як тимчасовий ящик для інструментів».

ДВІ ПОЛОВИНИ

При тому, що обидві пари мотоциклів і команди механіків розміщуються по обидві сторони майстерні, роботи можуть проводитися на всіх чотирьох мотоциклах одночасно, це також означає, що будь-який механік може працювати з будь-яким мотоциклом і при найпершій потребі знайде потрібний йому інструмент. У самому кінці робочих лавиць, що обрамляють майстерню по периметру, стоять два повітряні компресори з цифровими датчиками, що дозволяє майстрам-шинникам накачувати шини з абсолютною точністю.

Позаду основної робочої зони з кожної сторони розміщено по комп’ютерній робочій станції, до яких щоразу при виїзді на трасу інженери з обробки даних команди Gresini завантажать вражаючі уяву 150 різних наборів даних по кожному мотоциклу. У поєднанні з відгуками від гонщиків ця телеметрія дає команді інженерів і механіків повну картину роботи мотоцикла, даючи також можливість вносити корективи для досягнення потрібних показників.

ЧИСТОТА

Вражаючою рисою майстерні команди Gresini є те, що навіть у розпал робіт над усіма чотирма мотоциклами, вона залишається бездоганно чистою. Ця чистота настільки ж важлива, як і чітка організація. Будь-яке забруднення, що потрапить до двигуна, гальм, вилки чи до робочих рідин, може негативно вплинути на безпеку і ефективність роботи мотоцикла. Ось чому майстерня чиста без єдиної плями. Небагато знайдеться механіків, які здатні виконати роботу, не забруднивши білої сорочки…

«Чиста майстерня – це відображення механіка,що виконує роботу належним чином!, - говорить пан Хіменез. «Щоб виграти перегони, і навіть дістатися до лінії старту, гонщик повинен мати за собою міцну підтримку тилу, яка забезпечить готовність техніки і дасть йому впевненість у тому, що він виступає на найкращому можливому мотоциклі».

«Люди, що працюють у цій майстерні, є фанатами своєї справи, і щоб вони досягли максимуму і почували задоволення від своєї роботи, майстерня також повинна бути бездоганна».

Бездоганна майстерня – важливий крок у напрямі створення успішної команди, а без такої прискіпливої уваги до деталей у гонщиків команди San Carlo Honda Gresini не було б шансів дістатися найвищої сходинки подіуму.