România Skip Navigation - jump to content
Search

Augusto Farfus Jr.

De la venirea în echipa BMW din Campionatul Mondial de Turisme în 2007, Augusto Farfus Jr. a dovedit că este un element crucial în arsenalul echipei, urcându-şi numărul de victorii din palmares la 15 şi luptând pentru titlu în 2008 şi 2009.
Augusto Farfus Jr.
După ce a concurat pentru echipa Germaniei BMW până la sfârşitul anului 2009, brazilianul va face pereche cu câştigătorul de trei ori al titlului WTCC Andy Priaulx într-o echipă mai concentrată, de numai două maşini, organizată de echipa lui Bart Mampaey, RBM, pentru 2010.

De la roţi la vedere, la pilotarea cu plafon deasupra capului

Venind din Curitiba (care organizează etapa de deschidere a sezonului 2010), Farfus Jr. are o educaţie în vehicule cu un singur loc, karting în adolescenţă, iar apoi după venirea în Europa, Formula Renault Italia în 2000.
Anul următor, Farfus Jr. a obţinut titlul European la Formula Renault, iar apoi s-a mutat în cursele Europene de formula 3000, câştigând al doilea titlu major în 2003 cu două curse înainte de încheierea sezonului.

Pentru 2004, lui Farfus Jr. i-a fost oferită şansa de a concura pentru Alfa Romeo în Campionatul European de Turisme. Deşi trebuia să se obişnuiască cu maşinile mai grele cu tracţiune faţă, Farfus Jr. a terminat pe locul şase în primul an, iar apoi al patrulea în 2005, odată cu evoluţia ETCC-ului în Campionatul Mondial de Turisme. Un alt sezon de succes cu Alfa a urmat în 2006, cu locul trei la finalul sezonului, în spatele lui Priauly şi Jörg Müller.

Un potenţial excelent

În mod evident un potenţial excelent pentru cursele de turisme, BMW i-a oferit lui Farfus Jr. şansa de a concura pentru echipa BMW Germania, alături de Müller în 2007. Locul patru în campionat în acel an a fost urmat de un loc şase în 2008. În 2009 a evoluat într-un loc trei, an în care a fost cel mai bun pilot BMW, imediat înaintea lui Priaulx. Farfus Jr. a punctat şase victorii (mai multe decât oricine într-un sezon în istoria WTCC) şi şansele sale la titlu au fost viabile până în ultima cursă din acel an, la Macau.

„Cu toţii am lucrat din greu pentru a ne menţine şansele pentru câştigarea titlului intacte [până în ultima cursă]”, declară acesta. „Bineînţeles că sunt dezamăgit că am ratat titlul, dar personal pot fi mulţumit de mine pentru evoluţia din acest an.”

După ce a petrecut cinci ani în WTCC (trei cu BMW) Farfus Jr. are experienţa unui pilot cu mult mai mulţi ani decât cei 26 ai săi, iar pregătindu-se pentru sezonul 2010 înca este flămând să ia primul său titlul la turisme.
sus