Polska Skip Navigation - jump to content

Ford i Castrol ponownie Mistrzami Świata WRC

Ford i Castrol ponownie Mistrzami Świata WRC
Wspierany przez Castrol zespół mistrzów świata – Ford Word Rally, wywalczył drugi z rzędu tytuł mistrzowski!! Mistrzostwo świata producentów, jeszcze przed końcem obecnego sezonu rajdowego zespół zdobył nie dzięki kierowcy „numer 1” w zespole – Marcusowi Gronholmowi, lecz dzięki Mikko Hirvonenowi.
Mikko, w przed ostatnim rajdzie sezonu – Rajdzie Irlandii, wywalczył 4-te miejsce i właśnie jego dorobek punktowy przypieczętował to na co wszyscy czekaliśmy – drugi z rzędu tytuł mistrzów świata producentów!
Mikko
Marcus niestety nie „uzbierał” w tym rajdzie żadnych punktów, dzięki czemu jego największy rywal w wyścigu po tytuł mistrzowski kierowców – Sebastien Loeb, zdobył nad nim niewielką przewagę. Ostatnia impreza sezonu – Rajd Wielkiej Brytanii, będzie gorącym i wyjątkowo emocjonującym wydarzeniem, podczas którego rozstrzygną się losy tytułu kierowców.
Marcus
Rajd Irlandii był najnowszą imprezą w kalendarzu rajdów WRC, podczas której kierowcy ścigali się na Wyspie Emerald po raz pierwszy.
Wyboista natura tamtejszych dróg była zawsze postrzegana jako zagrożenie, a najlepiej przekonał się o tym dotychczasowy lider mistrzostw - Marcus Gronholm który podczas jednego z pierwszych, porannych OS-ów, właśnie na takiej nierówności wypadł z drogi, czym zaprzepaścił swoje szanse na jakikolwiek dorobek punktowy w tej imprezie.
Marcus
Po wcześniejszym prowadzeniu w rajdzie, Marcus spadł na 3-cią pozycję i walczył zażarcie o utracone sekundy kiedy to, na 4-tym OS-ie jego Focus WRC wypadł z drogi.
  • Marcus Gronholm:

  • „Dzisiejszego poranka drogi były jak lód! Przed samym końcem odcinka hamowałem właśnie dochodząc do ostrego zakrętu, jednak samochód ześlizgnął się z drogi i uderzył w pobliski kamienny mur. Uderzenie było naprawdę mocne, ponieważ zatrzymaliśmy się od razu!”

    Marcus, razem ze swoim pilotem – Timo Rautiainenem zostali przetransportowani do pobliskiego szpitala, gdzie po szczegółowych badaniach okazało się że załoga wyszła z wypadku bez szwanku – czego jednak nie dało się powiedzieć o fokusie. Samochód uległ takim zniszczeniom, że nie było możliwości by – dzięki systemowi „Super Rally” – dalej uczestniczyć w imprezie.
    Z wykluczonym z zawodów Gronholmem, jego kolega z zespołu – Mikko Hirvonen, odpuścił walkę o czołową pozycję i skoncentrował się na zdobyciu 3-ech punktów potrzebnych zespołowi do kolejnego z rzędu przypieczętowania swojej dominacji wśród producentów.
  • Mikko Hirvonen:

  • „Piątek był dla mnie najcięższym dniem w całym dotychczasowym sezonie 2007. Nie mogłem znaleźć „swojego rytmu” ponieważ starałem się jechać stosunkowo powoli, unikając błędów.”
    Ford i Castrol
    Po piątkowym etapie rozgrywanym w północnej części Irlandii, sobotnie OS-y prowadziły głównie drogami na południu, w strugach deszczu przez co kierowcy musieli ścigać się z czasem zachowując wyjątkową / podwójną ostrożność i uwagę.
  • Mikko Hirvonen:

  • „Odcinki w tym regionie są bardzo ciekawe i widowiskowe, dzięki dużej ilości „hopek” – dokładnie tak jak w Finlandii i grani którymi wiodą drogi. Gdyby pogoda była inna – gdyby było sucho, odcinki te pokonywalibyśmy z wielkimi prędkościami.”

    Z jedynie czterema odcinkami podczas finałowego dnia rajdu, Mikko bez problemów, należycie zakończył imprezę na doskonałym 4-tym miejscu, zabierając do „domu” punkty potrzebne zespołowi do „formalnego” zdeklasowania rywali i zdobycia kolejnej korony wśród producentów!!
  • Mikko Hirvonen:

  • „To był doskonały rezultat dla zespołu, jednak cała impreza okazała się być dla mnie wyjątkowo trudna, ponieważ musiałem jechać zachowawczo, nie podejmując zbędnego ryzyka walki o jeszcze lepszą pozycję. Nie mogliśmy sobie pozwolić na sytuację w której nie zdobylibyśmy żadnych, tak bardzo potrzebnych punktów.”
    Malcolm Wilson
  • Malcolm Wilson, manager zespołu Ford Word Rally:

  • “To fantastyczne uczucie wygrać ponownie ten upragniony tytuł! Mamy wielką satysfakcję że zdobyliśmy ten tytuł jeszcze przed końcem sezonu. Mikko wykonał kawał dobrej roboty zarówno w dzisiejszym dniu [ostatni dzień rajdu] jak i podczas całej imprezy. Po wypadku Marcusa, po tym jak musiał się on wycofać z walki, Mikko doskonale zrozumiał swoją rolę podczas tej imprezy i wykonał zadanie w perfekcyjny sposób!”
    Christian Loriaux

    Główna nagroda dla projektanta Forda!

    Dyrektor techniczny, wspieranego przez Castrol zespołu Ford Word Rally – Christian Loriaux, podczas wystawy Professional Motosport Word Expo w Kolonii, zdobył tytuł „Inżyniera - Projektanta Roku”.
    Loriaux, po pracy dla Subaru i Prodrive, dołączył do zespołu Forda w 2002 by objąć kierownictwo nad programem rozwoju trzeciej ewolucji Focusa RS WRC. Kolejnym krokiem było stworzenie ostatniej ewolucji Focusa - debiutującej w sezonie 2006, sezonie który przyniósł dla Forda tytuł mistrzowski.
  • Christian Loriaux:

  • „To wielki zaszczyt być nominowanym i wybranym przez grono najlepszych ekspertów ze świata przemysłu motoryzacyjnego. Rozwój samochodu klasy WRC to wysiłek całego zespołu i składam najgorętsze podziękowania każdemu kto brał w tym udział.”
    powrót do góry